Breaking News

Главная » Правописание в украинском языке

Рубрики: Правописание в украинском языке

Подписка

МОВА І ПРАВО

На початку нашого століття Володимир Винниченко напівжартома-напівсерйозно зауважив, що за долю української мови він зможе почуватися цілком спокійним щойно тоді, коли нею заговорить кримінальний світ — коли де-небудь у темному завулку поночі його перепинить, бликнувши проти ліхтаря ножичком, п’яне мурло й чистісінькою українською гавкне: «Руки вгору! В якій кишені гаманець?» — або наблизиться повія й, заклично осміхаючись, скаже щось на ... Читать полностью »

Правопис: хто судді?

Українська мова та наука про неї завжди мали й мають досі проблеми не лише мовознавчого плану. Дальші та ближчі родичі увесь час намагалися використати нас як етнографічний матеріал для посилення панівних націй. З цього приводу академік Іван Дзюба пише: «Спробуймо уявити собі, як виглядала б російська культура й наука без своїх українських гілок, тобто без внеску українців (у літературі: Богданович, ... Читать полностью »

Вік живи, вік перевчайся — неграмотним умреш

Яка бурхлива дискусія розгорілася! В Інтернет хоч не заходь, газети хоч не купуй. Одні пишуть: не треба змін, інші: міняймо хоч шило на швайку, аби зміни. При цьому впадає у вічі дві особливості. Перша: і ті, котрі «за», і ті, котрі проти, однаковоѕ малограмотні. Друга: ні ті, ні ті самого проекту правопису не читали. Я проект читав. Так, зміни в ... Читать полностью »

Менше винятків — менше помилок

Сьогодні в різних виданнях, хто як хоче, так і пише слова. Це аж ніяк не сприяє мовній культурі суспільства й особливо негативно впливає на стан грамотності учнів: правила вимагають одного, а в пам’яті фіксується інше написання. Як і в державі, так і в правописі потрібний порядок. Правопис має стати законом: подобається він мені чи ні, а я повинен його неухильно ... Читать полностью »

Суржик иржавіє?

Чому українська громадськість так мляво обговорює запропоновані правописні зміни? Запропоновані експертною робочою групою зміни до українського правопису викликали цілу зливу коментарів — здебільшого негативних. Пересічний українець сахнувся від однієї думки про те, що його можуть змусити відмінювати слово «кіно» — попри те, що він з власної ініціативи відмінює, приміром, «пальто». А проте запропоновані зміни не затверджуються «згори». Навпаки, пропозиції винесено ... Читать полностью »

Сучасні проблеми українського правопису

У нинішніх дискусіях, що точаться навколо проблем функціонування української мови, помітне місце посідають питання нової редакції “Українського правопису”. І це не випадково. Значення стабільної орфографії для духовної культури — велетенське, адже вона забезпечує міцність норми (кодексу) літературної мови, сприяє освіті й усталенню грамотності громадян. Орфографія є важливим складником етнічної культури і невід’ємним її атрибутом, тому царський уряд забороняв український національний ... Читать полностью »

Модернізований правопис-24

Правопис-29 і правопис-33 на ділі не можуть задовольнити вимог сучасности. І той і той мають недоліки, і той і той вимагають удосконалення. Оскільки праця правописної комісії НАНУ досі не принесла сподіваних результатів, і досі не вироблено справді українського правопису, автор змушений самостійно вирішувати правописні питання. У попередніх своїх працях автор послуговувався правописом-29, хоч з цілим рядом його положень не погоджувався. ... Читать полностью »

Деякі міркування про шляхи і манівці розвитку української наукової термінології

Цей допис є спробою висловити своє бачення стану української наукової термінології та проаналізувати причини виникнення і шляхи розв’язання деяких специфічно українських проблем, що не постають у країнах, де національна мова упродовж тривалого часу перебувала під державним захистом. Негаразди української термінології беруть початок від ліквідації 1930 року найавторитетнішого наукового центру, що координував термінологічну працю в усій Україні — Інституту Української Наукової ... Читать полностью »

«Лист»

Не дуже уважно, чесно кажучи, переглянувши проект нового правопису, я бачу в ньому тільки декілька неприйнятних для себе речей. Я можу погодитись із літерою «и» на початку слова. Я можу погодитись із відмінюванням іншомовних слів, що скінчуються на «о» (чому б ні, коли вже є «пальта»? – я пам’ятаю ще зі школи, що це слово відмінюється). Якщо збережуться альтернативні форми ... Читать полностью »

Мовна політика: від слів до діла

Читаєш пресу, дивишся телебачення — і неспокійно стає за те, що довкола проекту нової редакції українського правопису певні політичні сили й хворобливі аматори від словесності нагнітають нездорову атмосферу. «Друзі» української мови, десь навіть на Вірґінських островах британської корони чи в новітніх кабінетах затулінської Малоросійської колегії, які по-тутешньому ніколи не говорили й не забалакають, а також ближчі «приятелі», для яких мова ... Читать полностью »

Наверх